Жълта комунига
Жълта комунига е растение с много приятен, подобен на мед аромат. Екстрактът от жълта комунига е биологично-активна съставка на фармацевтичните препарати за симптоматично лечение на венозно-лимфатична недостатъчност.
Лимфокинетично действие
Жълтата комунига е доказано експериментално, че бързо и значително увеличава лимфната циркулация , която отговаря за оттичане на лимфата от долните крайници на тялото.
„Почистващо” лимфата действие
Веществото кумарин, съдържащ се в жълта комунига, стимулира клетките макрофаги в тялото, като повишава тяхната активност. Това води до разграждане на излишния протеин „ задръстващ“ лимфата. Това действие предпазва излизането й извън лимфните съдове. Елиминирането на протеини и излишна течност започва след няколко дни, въпреки че ефектите му обикновено се проявяват едва след шест месеца, поради наличието на фиброзна тъкан, която забавя нормализирането на процеса.
Жълта комунига увеличава циркулацията на кръвта
Подчертано се увеличава кръвообращението при използването на стандартизиран екстракт от лечебна комунига. Установено е, че той увеличава капилярния кръвен поток в органи и тъкани като миокард и набраздени мускули и ефективно защитава миокарда при предизвикана исхемия [5].
Жълта комунига има капиляро укрепващо действие
Увеличаването на капилярната филтрация и недостатъчността на венозната и лимфната резорбция са отговорни за развитието на оток, един от основните симптоми, свързани с лимфен застой, хронична венозна недостатъчност и разширени вени.
Установено е, че упражнява изразено протективно действие по отношение на епитела на съдовата стена, заздравява капилярите, подобрява реологичните свойства на кръвта (подобрява се способността за движение на кръвта чрез повишаване на пластичността на еритроцитите) и има антитромботично действие. Има изразено предпазващо по отношение на свободните кислородни радикали действие, които са основна причина за увреждане на съдовата стена. Това предотвратява нейното възпаление и развитието на фиброза и уплътняване.
Библиография:
- Foldi M et al., Arztl Forsch. 16, 99 (1962).
- Bartos V et al., Med. Klin., 65, 1701 (1970).
- Casley-Smith J.R., Benzo-pyrones in the treatment of lymphoedema, 1999 March, vol. 16, N01: 31-41.
- New England Journal of Medicine, 329 (1993), 1158-1163 ; Annals Tropical Medicine Parasitology (1993) 87, 247-258 ; British Medical Journal, 307 (1993) 1037-1040.
- Kovach A.G.B. et al., Arzneim Forsch., 20, 1630 (1970).